חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

5 כלים לשיעור מעולה (לא למורים בלבד)

זהו, שנת הלימודים כבר כאן! עוד רגע אלפי תלמידים ותלמידות יכנסו לכיתות ואלפי מורים ומורות יפתחו שנה של הוראה.


זה לא סוד שבכל שנה, יכולת הקשב שלנו יורדת ויורדת, ואצל הילדים המצב אפילו יותר קשה. אז איך בעידן המסכים והקשב הקצרצר, אפשר להעביר בכל זאת שיעור שיהיה מרתק, ישאיר את התלמידים בקשב גבוה וישפיע עליהם באמת?

קבלו כמה טיפים מנצחים לפתיחת שנת הלימודים, שרלוונטיים כמובן לכל פרזנטציה או הרצאה (ולא רק למורים):

1. הדגימו – אם אפשר להראות – תראו (תמונה במצגת) ואם אפשר לחוות או להתנסות – תנו להרגיש (מה שיש לו ריח/טעם/אפשר להרגיש בידיים). ככל שניתן להפוך את השיעור (או הפרזנטציה) לחוויתיים, כך פועלים חושים נוספים, הקשב והזיכרון מוגברים.

2. ‏תפתיעו!! (ותגוונו)

הפתעה ושינוי מגבירים קשב.

אם אפשר לשבור פורמט אחיד של מצגת, להוציא חפץ מהתיק, להראות סרטון, תמונה או לשלב תרגול. אולי אפילו לצאת פעם מחוץ לכיתה או לשבת במקום בשורות במעגל.

כל דבר שיצור שינוי או יפתיע יעלה קשב.

3. חיוך ויחס אישי
לא רק בין השיעורים, אלא בכתה עצמה. פניה אל תלמידים בשמם הפרטי (זהו הצליל הנעים לנו ביותר), התייחסות לרעיונות ותשובות משיעורים קודמים ובאופן כללי, לתת תחושה שרואים אותם.

3. ‏ליצור מתח
כמו סרט טוב, גם סיפור טוב מייצר סקרנות ומתח אצל הצופים. תתפלאו כמה אפשר לרתק עם סיפורים גם על כימיה ופיזיקה, דרך סטוריטלינג.
איך? דמיינו את השיעור שלכם כאשר אתם משלבים סיפור על הבעיה איתה התמודד ארכימדס שבנה את המנוף בזמן הווה, כאילו אנחנו איתו במעבדה. מה עבר לו בראש? איזה פתרונות יצירתיים ניסה? האם זה הצליח או נכשל?
הרמת קשב מובטחת!

5. הרבה שאלות
שאלות הן דרך נפלאה לשמור על הקהל קשוב ועירני. אפשר בקלות להפוך הרצאה משמימה, לשיעור מרתק רק דרך שימוש בשאלות – אלו יכולות להיות שאלות עמוקות שייצרו דיון פורה (״מה אתם הייתם עושים במצב כזה?״), שאלות פשוטות בהרמת יד (״מי פה היה פעם בחומה ומגדל בחניתה?״) או אפילו רק ניסוח של משפט עם סימן שאלה שמרים קשב כמו שעשינו בסעיף הקודם.

אז מה תשאלו אותם בשיעור הקרוב?
יש לכם שאלות אלינו?
 

אם הגיע הזמן שלך לדבר בגדול, להציג את עצמך בצורה זכירה ומסקרנת, להעביר מסרים מדוייקים ולרתק את הקהל, אשמח לעזור, פה הפרטים.

אהבתם? שתפו עם חברים, הם יודו לכם

ויש גם ניוזלטר, בלי חפירות. רק טיפים, חדשנות והפתעות ממני.

פוסטים נוספים שעשויים לעניין אותך

להגיד כן להזדמנות

מה הנטייה שלך בקשר להזדמנויות? להגיד קודם כל לא, או קודם כל כן? ליאת לוי קופלמן, לקוחה אהובה פנתה אליי והציעה לי להגיע להשתתף בפודקאסט המעולה שלה ״אני

קרא עוד »

תפריט נגישות