רותם שביט בתוכנית הבוקר של ערוץ 13

רותם שביט בשיעור פרטי בערוץ 12 על כריזמה

רותם שביט בכתבה ב״כאן 11

הצצה לעבודה של רותם שביט עם מלכת היופי סלע שרלין על הרצאה וגם רותם משתפת בחויות שלה מקורס טיס

נגן וידאו

רותם שביט בפותחים יום ערוץ 13 על הנאום של לינוי אשרם

הסיפור שלי - רגעים בזמן

זיכרון ילדות ראשון – ייחודיות והשראה

בגן רותי ניסיתי להעתיק ציורים של ואן גוך, הציורים הללו תלויים עד היום בבית הוריי 🙂 מאז הבנתי שלקבל השראה זה דבר מצויין.. להעתיק קצת פחות, והתחלתי למצוא את הקול הייחודי שלי. אולי בגלל זה, חלק לא קטן ממה שאני עושה היום, זה לעזור למרצים ודוברים למצוא את הקול הייחודי שלהם. אני עדיין מאמינה שכדי להתבלט ולהעביר מסרים בצורה זכירה וייחודית, חייבים קצת יצירתיות וצבע.

גילוי עולם הבמה

מגיל מאוד צעיר אהבתי במות, זייפתי בכל הזדמנות שהיתה לי והתמקצעתי בעולם המחול. עשיתי בגרות 5 יח״ל במגמת מחול בתיכון בליך ברמת גן שם למדתי מהמורה האגדית אירנה מרקיש, תמיד להסתכל בעיניים למי שיושב בשורה הכי רחוקה באולם – אלו שלא יכלו להרשות לעצמם כרטיס מקדימה.

עולם ההדרכה

תמיד הייתי צופיפניקית. בצופים קיבלתי את האהבה הענקית שלי לעולם ההדרכה – אהבה שרק הלכה והתעצמה עם השנים. הדרכתי וגם יצאתי לשנת שירות בשדרות מטעם תנועת הצופים. שנה שהיתה מאוד משמעותית ומיוחדת עבורי, שבה הבנתי המון על עצמי ועל החברה הישראלית.

להתגבר על הפחד

תמיד הייתי פחדנית. מאז שהייתי קטנה.

פחד גבהים משתק, אפילו במתקנים בגן שעשועים, פחד מה יגידו, פחד שאני לא מספיק.

בקורס טיס פשוט לא היתה לי ברירה אלא להתמודד עם הפחד, והבנתי שלפעמים פשוט צריך לעצום עיניים ולקפוץ.

בעקבות העיסוק בפחד (וגם באנשים) החלטתי ללכת ללמוד פסיכולוגיה, ומשם המשכתי ללימודים מגוונים מאוד במטרה להרחיב את ארגז הכלים המקצועי שלי, וכל זה במטרה לסייע לאחרים להתגבר על פחד מס׳ 1 בעולם – פחד קהל. מאז ליוותי מאות אנשים להתגבר על הפחד ולשים את עצמם בקדמת הבמה.

מתן משוב

שירות צבאי של 7 שנים בתפקיד מבצעי בחיל האויר ואחריו עוד הרבה מאוד שנות מילואים (עד היום כרס״ן), גרמו לכך שחיל האויר הוא חלק ממי שאני. חיל האויר הוא ארגון שבלב ליבו נמצא ה״תחקיר״ – כל דבר שעושים מתחוקר בצורה מעמיקה, כנה ומלמדת, במטרה להבין איך להשתפר וגם מה היה טוב. מתן משוב נכון מאפשר למי שמקבל אותו להקשיב וללמוד מבלי להפעיל מחסומים ולהתנגד – במטרה משותפת להשתפר בפעם הבאה. משנים רבות בחיל האויר למדתי איך להעביר משוב.

הלקוחות שלי אומרים שכיף לקבל ממני משוב כי הוא מעמיק נוקב ומקצועי אבל גם רגיש ואישי. כי רק ככה משתפרים.

תדמית ועמידה מול מצלמה

העסק העצמאי הראשון שלי היה סטודיו לצילום, בו התמחתי בצילומי פורטרט ותדמית. שילבתי שם את האהבה שלי לאנשים ואת החיבור שלי לנוכחות, תדמית והתגברות על הקושי מול מצלמה ואיך כדאי לעשות את זה נכון. גם היום בהכשרה של מרצים ודוברים אנחנו משתמשים לא מעט במצלמה כדי להבין איך הדברים נראים ונשמעים מהצד.

אני מסייעת לאנשים להתגבר על הקושי לדבר מול מצלמה ואיך לעשות את זה בצורה מרתקת בין אם זה סרטון שיווקי או הרצאה בזום.

לייצר לקהל חויה

החיבור של המצלמה לעולם ההדרכה היה טבעי עבורי, וכך הפכתי למרצה ומדריכה בתחום הצילום והובלתי קבוצות של צלמים בטיולי אקסטרים לצלם את הזוהר הצפוני בלפלנד על אופנועי שלג ולצלם אנשים ותרבות בבורמה. הטיולים האלו (שאני עדיין מובילה לעיתים כי זה כל כך כיף), גרמו לי לראות שיש דמיון רב בין מרצה לבין מדריך טיולים.

מדריך טיולים צריך לקחת את הקבוצה בדרך הקצרה ביותר, לדאוג לקבוצה לחוויות ולוודא שכל הזמן כולם איתו.

כך גם מרצה טוב – חייב להתמקד במטרה – במסר של ההרצאה כדי להוביל לשם את הקהל בדרך הכי פשוטה וקצרה, להעביר את הקהל חויה ולוודא שהוא לא מאבד אף אחד בדרך.

הבמה הכי מפחידה שעליתי עליה

במשך שנים אמרתי לעצמי ״רותם, את לא מצחיקה״, גדלתי כבת בכורה רצינית ושאפתנית לשתי אחיות מאוד מצחיקות מאוד. עד שהחלטתי יום אחד שאני משנה את הסיפור של עצמי. שאני מפסיקה להגיד לעצמי שאני לא מצחיקה, פשוט כי הומור זה כלי כל כך חשוב מול קהל. הלכתי לאתגר את עצמי בבמה הכי מפחידה שעמדתי עליה.

נרשמתי ללימודי סטנד אפ והופעתי במשך 10 הופעות של 5 דק על במת הקאמל קומדי קלאב – מועדון סטנד אפ בתל אביב. כמו שאני מאתגרת את הלקוחות שלי להעז לעלות לבמה, החלטתי שגם אני חייבת. זו היתה במה מפחידה במיוחד אבל למדתי מהחויה הזו המון, על הומור, על להעז ועל לשנות את הסיפור שלי. וגם, למדתי לא מעט מהסיטואציה שבה הקהל לא צוחק.. 🙂

אז מה היום?

כיום בעלים ומנכ״לית TalkMaster – ביה״ס למרצים ודיבור בפני קהל מבית מרכז המרצים לישראל. בעלת 19 שנות ניסיון בתחום ההרצאות וההדרכה מומחית לדיבור בפני קהל. מרצה ומכשירה מרצים ודוברים. צברתי אלפי שעות הרצאות וסדנאות לצד הדרכה אישית וקבוצתית בארץ ובחו״ל. 

בעלת תואר MA מהמרכז הבינתחומי בהרצליה ביעוץ ארגוני עם תזה לקראת סיום בתחום פיתוח כריזמה, תואר BA בפסיכולוגיה ומדעי הרוח מאונ׳ תל אביב ולימודי תעודה בצילום, פוטותרפיה (טיפול בצילום), NLP ופסיכולוגיה חיובית. מובילה טיולי צילום אקסטרים בלפלנד ובבורמה.